Yaşam

Yayın Tarihi: Haziran 23rd, 2012 | Yazar: gorgeous

The Great Masters: Michelangelo, Leonardo Da Vinci, Raphael Sergisi Dünyada İlk Kez Türkiye’de

16. yüzyıl İtalya’sının en ünlü üç ustasının bilim ve sanatta nasıl izler bıraktıklarını anlatan The Great Masters Sergisi dünyada ilk kez Türkiye’de sergileniyor. 1 Haziran – 31 Temmuz 2012 (Sergi 27 Ağustos 2012 tarihine kadar uzatılmıştır.) tarihleri arasında, Vestel Ana sponsorluğunda, Koleksiyon katkılarıyla, Museo Ideale Leonardo Da Vinci, Arter Tasarım ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile MSGSÜ Tophanei Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Beş Kubbe Salonu’nda gerçekleşen sergi, Türkiye’de gerçek anlamda hayata geçirilecek ilk interaktif sanat sergisi olma özelliğini taşıyor.

İsveçli sergi tasarım şirketi “Excellent Exhibitions AB” tarafından tasarlanan ve alanlarında uzman İtalyan küratörler Alessandro Vezzosi ve Francesco Buranelli tarafından hayata geçirilen “The Great Masters” sergisi ilk kez Türkiye’de sergileniyor. Türkiye’de açılan ilk interaktif sanat sergisi “The Great Masters”da ziyaretçiler Michelangelo’nun Sistine Şapeli’ndeki eserlerini, Davud heykelini, Leonardo’nun Son Yemek freskini, anatomi çalışmalarını, Vitrivius İnsanı’nı, Raphael’in yapmış olduğu birçok resmi ve Atina Okulu freskinin detaylı incelemesini modeller, dokunmatik ekranlar ve interaktifler vasıtasıyla öğrenme ve deneyimleme fırsatını buluyorlarlar.

Sergi, 3 büyük usta üzerinden yola çıkarak 16. Yüzyıl İtalya’sını ve Rönesans’ı anlatıyor. Bu dönemin en önemli keşifleri olan Perspektif, Anatomi ve Ayna sergi içinde farklı deneyimlerle ziyaretçi ile buluşuyor. Bilim ve sanatın iç içe geçtiği bu dönemde hem sanatçı, hem bilim insanı olarak insanlığa sayısız eser bırakan 3 büyük ustanın bu sıra dışı sergisi 1 Haziran – 31 Temmuz 2012 tarihleri arasında MSGSÜ Tophane‐i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Beş Kubbe Salonu’nda gerçekleşiyor. Sergi süresince Pace Çocuk Sanat Merkezi’nin 5-14 yaş grubu ve yetişkinlere yönelik hazırlamış olduğu birbirinden renkli ve yaratıcı atölye çalışmaları da sergi alanında yer alıyor. Aynı şekilde her hafta Cumartesi günü saat 20.00′da National Geographic Channel’ın katkılarıyla Tophane-i Amire açık hava sinema alanında dönemle ve 3 büyük ustayla ilgili ücretsiz belgesel gösterimleri gerçekleşecek.

Sergi Tasarımcısı Hakkında

Excellent Exhibitions: The Great Masters sergisinin tasarımcısı ‘Excellent Exhibitions’ sektörde 30 yılı aşkın tecrübeye sahip İsveç’li bir sergi tasarım şirketidir. Bünyesinde sanat tarihçileri, rönesans uzmanları, pazarlama uzmanları ile müzecilik hakkında mükemmel birikime sahip kişileri barındıran kurum, yüksek çekiciliğe sahip gösteriler üretmede geniş bir deneyime sahiptir.

Küratörler Hakkında

Alessandro Vezzosi: Da Vinci’yle ilgili dünyanın en önemli uzmanlarından biri olan Vezzosi, sanatçının doğduğu Vinci kasabasındaki Museo Ideale Leonardo Da Vinci müzesinin kurucusu ve Vinci ile ilgili sergilerin bir numaralı ismidir. Leonardo Da Vinci odağında 20 ülkede basılan birçok kitap yazan Vezzosi Floransa’daki Academy of Design’ın ve İtalyan Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın onursal üyesi ve birçok uzman komite ve bilimsel kurulda yer alan popüler bir öğretim üyesidir.

Francesco Buranelli: Sanat dünyasında son derece saygın bir yeri olan İtalyan küratör Buranelli, Michelangelo ve İtalyan Rönesans sanatının önde gelen uzmanlarından biridir. Dünya çapında birçok önemli sergi ve sanat gösterisinde yer alan Buranelli, yılda 4 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Vatikan Müzeleri’nin 10 yıldır direktörlüğünü yapmaktadır.

 

Editör Notu : Sergi 27 Ağustos 2012 tarihine kadar uzatılmıştır.

Tags: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

modastilyasam.com'un editörlerinden. Sizlere biraz moda, biraz stil ve yaşamdan kesitler sunmak için çalışanlardan.Üste Çık ↑