2013 Model Yeni Range Rover

Range Rover serisinden Land Rover resmi fotoğraflarıyla tanıtıldı. İlk bakışta 2013 model Range Rover’ın far tasarımları dikkat çekiyor.

Ön ızgarası daha öne doğru yatık tasarlanan ve Freelander modelini anımsatan yeni Range Rover’da yana doğru uzayan arka farklar eşsiz bir görünüm sunuyor.

2013 model yılında yaşanacak en büyük değişimlerden biri de ağırlığın azalması. Aracın şasisi tümüyle alüminyumdan üretilirken ön ve arka bölümlerde de alüminyum alaşım kullanılmış. Eski modelde kullanılan çeliğe göre daha hafif olan alüminyum, yeni modelin 420 kg civarında daha hafif olmasını sağlıyor. Bu gelişme, yeni Range Rover’ın daha az yakıt tüketmesi ve daha iyi yol tutuş açısından da oldukça önemli özellikleri arasında yer alıyor.

Aracın iç kısmında direksiyon tasarımını değiştiren Land Rover, arka koltukların diz mesafesini de 120mm artırmış. Yüksek kaliteli deri ve ahşap malzemelerle birlikte araca yeni bir ses sistemi de (Meridian) entegre edilmiş. Bunun yanında ses yalıtımı konusuna da büyük çaba harcayan mühendisler, aracın titreşim karakteristiklerini ve parçaların akustik yapısını gürültüyü azaltmak için özenle tasarlamış. Bagaj kapağı elektrikli yardımcı sayesinde otomatik olarak açılıp kapatılabiliyor.

Kaputun altında ise fazla bir değişiklik bulunmuyor; 2013 model Range Rover’ın kalbinde 3.0 litrelik V6 dizel güç ünitesinin yanında iki adet V8 motor görev yapacak. Turboşajlı 5.0-litre hacimli V8 benzinli ve 4.4 litre hacimli V8 dizel dahil olmak üzere üç motor farklı motor seçeneği ile yollara çıkacak olan Range Rover, ZF tarafından üretilen sekiz vitesli otomatik vites kutusu ile donatılacak. Öte yandan, arazi ustasının güncellenen çekiş kontrol sistemleri ile birlikte daha iyi performans veren Terrain Response 2 sistemi de donanım listesindeki yerini alacak.

Toplam 160 farklı ülkede satışa çıkacak olan 2013 Range Rover’ın yollara çıkış tarihi ise Kasım-Aralık aylarını bulacak. Her zaman olduğu gibi ilk önce İngiltere pazarına sunulacak SUV’nin tahmini başlangıç fiyatı 70,000 Sterlin, daha yüksek donanıma sahip seçenekler için yaklaşık 120,000 Sterlin olması bekleniyor.

Tags: , , , , ,


Yazar Hakkında

modastilyasam.com'un editörlerinden. Sizlere biraz moda, biraz stil ve yaşamdan kesitler sunmak için çalışanlardan.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üste Çık ↑