2012 Paris Otomobil Fuarı

Frankfurt Otomobil Fuarı ile dönüşümlü olarak gerçekleştirilen ve 29 Eylül 2012 tarihinde otomobil meraklılarına kapılarını açacak olan fuarda, bu yıl 120’nin üzerinde yeni modelin dünya lansmanı yapılacak.

Basın açılışı bugün gerçekleştirilen fuar, 29 Eylül-14 Ekim 2012 tarihleri arasında ziyaretçiler tarafından görülebilecek.

Tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşayan Avro Bölgesi’nde, satışları düşen Avrupalı üreticilerin en yeni modellerini sergileyecekleri fuarın temasını yine elektrikli ve çevreci otomobiller oluşturacak.

14 Ekim’e kadar devam edecek fuara dünyanın dört bir yanından toplam 1,5 milyon ziyaretçin katılması bekleniyor.

Birbirinden gelişmiş otomobil markalarının ve otomotiv sektörünün en son gelişmelerinin takipçileri ile buluşacağı etkinlik toplam 180 bin metrekarelik bir fuar alanında gerçekleşecek.

Dünyanın 103 ülkesinden toplam 13 bin gazetecinin takip edeceği Paris Otomobil Fuarı’nın hemen hemen bütün sergi alanları Nisan ayında fuara yoğun ilgi gösteren uluslararası markalar tarafından ayrıldı.

Fuarda bazı bölümler sadece hibrit araçlara ayrılmış durumda. Ayrıca fuar kapsamında yine son yıllarda geliştirilen teknolojiler sebebiyle yakından takip edilen hibrit araçların test sürüşlerinin yapılabileceği 400 metrelik mini bir parkur hazırlandı. Yapılan bu yenilikle hibrit araçlara mesafeli duran otomotiv takipçilerinin, bu yeni teknoloji ürünü araçları daha fazla benimsemesi bekleniyor.

Fuarda genç katılımcılar da unutulmamış. Fuar kapmamında 6-14 yaş aralığındaki ziyaretçilerin kullanabileceği elektrikli araçları için tasarlanan bir parkur oluşturuldu.

Fuarda ilk kez görücüye çıkacak modeller arasında ise Range Rover, Renault Clio, Audi A3, Ford Mondeo, Honda CR-V, Hyundai i20 Opel Adam, Peugeot 301, Volkswagen Golf ve Auris Verso bulunuyor.

Fuardaki bazı modeller

Hyundai, Paris Otomobil Fuarı’nda üç farklı amaca hizmet eden yeniliklerini sergiliyor.

Avrupa odaklı yeni nesil i30’un üç kapılı sportif versiyonu, motorsporları dünyasının yeni gözdesi i20 WRC ve sıfır emisyon sayesinde çevreye hiç zarar vermeyen ix35 Fuel Cell fuarda Hyundai standında ziyaret edilebiliyor.

Güney Koreli Hyundai’nin fuardaki en büyük yeniliği olan Santa Fe’nin de Avrupa tanıtımı Paris’te yapılıyor. 7 koltuklu yeni Santa Fe’de 2.2 litre hacminde 197 beygir güç ve 421 Nm tork üreten dizel motor bulunuyor.

Fuarda sergilenecek yeni modeller arasında Türkiye’de üretilen modeller de var. Renault’nun Bursa’daki fabrikasında üretimi gerçekleştirilen Clio ve Clio’nun station versiyonu Grand Tour ile Clio R.S fuarda ilk kez görücüye

çıkacak. Ayrıca makyajlı Fluence de Paris’te sergileniyor.

Ford’un üretimini Gölcük’te gerçekleştireceği yeni küçük ticarisi Transit Courier de Paris’te otomobil severlerle buluşuyor.

Toyota’nın Türkiye’de üreteceği model belli oldu

Toyota, Adapazarı Fabrikası’nda üretilecek olan C segmentindeki sedan modelin ismini ”Corolla” olarak açıkladı. Toyota, C segmentinde yeni Auris ve Yeni Auris Touring Sports ile birlikte daha sportif bir görünüşle Yenilenen Verso’yu Paris’te beğenilere sundu.

Diğer taraftan Toyota’nın Adapazarı’nda ürettiği Verso da baştan aşağı yenilenerek ilk kez Paris’te sergileniyor.

Paris Otomobil Fuarı’nda, Porsche, 911 Carrera modelinin beklenen 4 çekişli versiyonları 991 Carrera 4 ve 991 Carrera 4S modellerinin dünya lansmanı yapılıyor.

Porsche’nin fuarda ilk kez sergileyeceği, bugüne kadar geliştirdiği en güçlü dizel modeli olan 382 beygir gücündeki Cayenne S Diesel de bir diğer kozu olacak.

Tags: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

modastilyasam.com'un editörlerinden. Sizlere biraz moda, biraz stil ve yaşamdan kesitler sunmak için çalışanlardan.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üste Çık ↑