Kış Aylarının Güzeli : Kestane

Besleyici olduğu kadar kalori değeri yüksek bir gıda olan kestane B6 ve C vitaminleri açısından, oldukça zengin.

Kestane yüksek yağ ve protein oranına karşılık bol miktarda potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir, sodyum mineralleri içeriyor. Vücuda kuvvet ve enerji veren kestanenin cinsel gücü artırdığı da düşünülüyor. Sonbahar ve kış aylarıyla özdeşleşen kestane bedensel ve zihinsel yorgunluğu gidermeye, kandaki kolesterol oranını ve kan dolaşımını düzenlemeye ve hızlandırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca karaciğer ve mide sağlığına da fayda sağlıyor. Kestane taze olarak yenebileceği gibi haşlanarak veya kebap yapılarak da tüketilebiliyor.

Kestanenin besin öğeleri kestane türüne, çeşidine, yetiştiği ekolojik şartlara göre değiştiği gibi uygulanan işleme teknolojilerine göre de değişikliklere uğruyor. Örneğin kestane haşlandığı zaman nem oranı yükselmekte ve toplam enerji değeri % 25 oranında azalarak 120 kcal ‘ e düşüyor.

Kavrulduğu takdirde ise nem oranı % 20 dolaylarında azalıyor, şeker miktarı % 25 oranında artıyor ve enerji değeri 200 kcal oluyor.

Kestane kurutulduğunda ise raf ömrü uzuyor, besin öğelerinde artışlar görülüyor.

100 gr. kestanenin içerdiği besin değerleri şunlardır: 194 kalori: 2,9 gr. protein; 42,1 gr. karbonhidrat: 0 kolesterol; 1,5 gr. yağ; 1 gr. lif; 88 mgr. fosfor: 27 mgr. kalsiyum; 1,7 mgr. demir: 6 mgr. sodyum; 454 mgr. potasyum: 0,22 mgr. B1 vitamini; 0,22 mgr. B2 vitamini ve 0,6 mgr. B3 vitamini.

Tags: , , , ,


Yazar Hakkında

modastilyasam.com'un editörlerinden. Sizlere biraz moda, biraz stil ve yaşamdan kesitler sunmak için çalışanlardan.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üste Çık ↑