Gurme&Mekan

Yayın Tarihi: Temmuz 2nd, 2012 | Yazar: gorgeous

0

En Ünlü Rom Kokteylleri

Rom köken olarak Küba, Haiti, Jamaika gibi Karayip adalarından geliyor. Temel hammaddesi şekerkamışı. 16. yüzyılda bu adaları istila eden İspanyollar, Afrika’dan getirdikleri köleleri çalıştırarak geniş şekerkamışı plantasyonları kurmuşlar. Zamanla adaların yönetimi, o dönemin yükselen deniz gücü İngilizlerin kontrolüne geçiyor (17-18. yüzyıllar arası). Bölge, geniş bir deniz sahası ve sayısız adaya sahip olması nedeniyle kanun ve kontrolün olmadığı, dolayısı ile gözüpek korsanların cirit attığı bir yeryüzü parçasına dönüşmüş. Rom tam da bu dönemde ünlenip tanınmaya başlamış bir içki.

Genelde denizci içkisi olarak tanına Rom’dan yapılan en ünlü Rom kokteyllerini bu yazımızda sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Bu koteyllerden en ünlüsü hemen hemen herkesin bildiği Mojito ile başlıyoruz…

Mojito

Malzemeler:
1 tane lime (yeşil limon)
5/6 cl Bacardi Superior
Soda
8-10 adet taze nane yaprağı
2 tatlı kaşığı esmer şeker

Hazırlanışı:
Mojito, içilecek bardakta hazırlanan bir kokteyl. Önce lime’ı altı parçaya bölün. Bardağın içine attığınız lime parçalarının üzerine esmer şekeri ve nane yapraklarını ekleyip tokmakla hafifçe ezin. (Nanenin tazeliği kokteylin lezzeti için önemlidir.) Sonra bardağı buz kırığıyla doldurun. Son olarak Bacardi Superior’ı ekleyin ve bardağın kalanını sodayla doldurun. Mojito hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta her eklenen malzemeyi karışıma iyice karıştırmaktır. Kokteyli taze nane yaprağıyla süsleyip, üzerine pudra şekeri serpin.

Strawberry (Çilekli) Daiquiri

Malzemeler:
4-5 tane çilek
5 cl Bacardi Superior
2/ 3 cl taze lime (yeşil limon) suyu
2 cl şeker şurubu ya da bir tatlı kaşığı pudra şekeri

Hazırlanışı:
Tüm malzemeyi shaker’da kırılmış buzlarla karıştırın. Sonrasında karışımı süzgeçten geçirin. Eğer daha koyu kıvamlı bir içki istiyorsanız malzemeleri blender’dan geçirerek de hazırlayabilirsiniz kokteyli. Daiquiri’yi çilek yerine bir kivi ya da muzla da deneyebilir, karışıma dilerseniz meyve şurubu da katabilirsiniz. Kokteyli çilek parçaları ile süsleyin.

Cuba Libre (Rum & Coke)

Malzemeler:

Küp buz
2 ölçü Rom
1/2 adet lime (yeşil limon)
4-5 ölçü soğuk cola
Lime (misket limon) kabuğu ile süsleyin.

Hazırlanışı:

Highball bardağına 1/2 lime (yeşil limon)’in suyunu sıkın. Üstüne birkaç adet kesilmiş lime kabuğu koyun, ve üstüne Rom ve colayı ekleyin. Pipet ile servis edin.

Mai Tai

Malzemeler :
Küp buz
1 ölçü Black Rom
1 ölçü Rom
1 ölçü kayısı brendisi
1/2 ölçü portakal suyu
1 çay kaşığı limon suyu
2 yudum Angostura Bitters
1 yudum nar şurubu

Hazırlanışı:
Tüm malzemeleri 2-3 buz parçasıyla birlikte kokteyl karıştırırcasına koyun. İyice çalkalayın ve yarısı parçalanmış buzla dolu geniş bir kadehe boşaltın. Bir dilim portakal, bir dilim ananas, vişne ve nane yaprağıyla süsleyin. Pipetle servis edin.

Tags: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

modastilyasam.com'un editörlerinden. Sizlere biraz moda, biraz stil ve yaşamdan kesitler sunmak için çalışanlardan.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üste Çık ↑