Yaşam

Yayın Tarihi: Ekim 11th, 2012 | Yazar: gorgeous

0

Clipper Stad Amsterdam Yelkenlisi İstanbul’a Geliyor

Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı nedeniyle Clipper Stad Amsterdam yelkenli gemisi İstanbul’a geliyor. 19. yüzyılda Çin çayı ve baharatı taşıyan yelkenlinin birebir kopyası olan Clipper, Hollandalı şehirlerle Türkiye arasındaki var olan ticaret, kültür, uluslararası işbirliği konularındaki ilişkileri sağlamlaştırmak ve geliştirmek üzere, Amsterdam, Rotterdam ve Lahey kentlerinin belediye başkanlarının da katılımı ile düzenlenecek etkinliklere ev sahipliği yapacak. Amsterdam Limanı’ndan 3 Eylül tarihinde demir alan Clipper, 14-17 Ekim tarihleri arasında Karaköy Limanı’nda olacak.

Geçmişte Hollanda ticaretinin en önemli taşıyıcısı olan, 1854 yapımı “Vessel de Amsterdam Gemisi”nin birebir yapımı olan Clipper Stad Amsterdam Yelkenli Gemisi, Hollanda-Türkiye ilişkilerinin 400. yılı kapsamında düzenlenecek etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere 14-17 Ekim tarihleri arasında İstanbul Karaköy Limanı’na demir atacak.

Clipper Stad Amsterdam’da; Türkiye-Hollanda mevcut ilişkilerini değerlendirmek ve geliştirmek adına pek çok farklı konuda panel, sergi, özel buluşma ve bol sürprizli etkinlikler düzenlenecek.

14 Ekim Pazar gününden başlayarak 17 Ekim Çarşamba gününe kadar devam edecek etkinliklere, Amsterdam, Rotterdam ve Lahey Belediye Başkanları’nın yanı sıra, Hollanda ve Türkiye’nin önde gelen işadamları, tasarımcıları, öğrenciler ve sivil toplum örgütü temsilcileri katılacak.

76 metrelik Clipper Stad Amsterdam el yapımı otantik bir gemi olmasının yanı sıra kullanılan en ileri teknolojiler ile dikkat çekici özelliklere sahip. Özel kutlamaların yapıldığı gemi, 2009 yılında dünyaca ünlü biyolog, doğa bilimci ve jeolog Charles Darwin’in 200. doğum gününe de ev sahipliği yapmıştı.

İşte 4 gün sürecek etkinliklerde öne çıkacak başlıklar;

Moda

Yaratıcı sektöre yönelik “Denim” seminerine ev sahipliği yapacak olan Clipper ayrıca, İstanbul Tasarım Bienali 2012 ile ortaklaşa düzenlenecek bir sergi ile moda ve tasarım dünyasının önde gelen isimlerini buluşturacak. Denim seminerinde Hollanda ve Türkiye’den ilgili iş adamları ve temsilciler, ilişkileri güçlendirmek için neler yapılabileceğini masaya yatıracak.

Yatırım ve finans

Holland Financial Centre tarafından düzenlenecek seminer ile finans sektörüne odaklanılacak. Hollanda’nın yatırım alanları ve olanaklarının görüşüleceği toplantılara İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Hollandalı ve Türk şirketlerin temsilcileri katılacak. Finans sektöründeki gelişmeler ve yatırım alanında en iyi uygulamaların görüşüleceği buluşmalar iki ülke arasındaki ilişkilere stratejik bir bakış açısı sunacak.

Lojistik

Denizcilik sektörü, iki ülke arasındaki bağlantılar ve tedarik zincirinin detaylıca inceleneceği lojistik seminerlerinde, zincirin en iyi duruma getirilmesi ve sürekliliğinin sağlanması konuları üzerinde durulacak. Türkiye ile Batı Avrupa arasında gelişen moda taşımacılığı konusunun da görüşüleceği buluşmalarda yeni iş fırsatları değerlendirilecek.

Clipper’da İstanbul için planlananlar bununla da sınırla değil. İstanbul’u sallayacak çok özel bir parti de, geminin sürprizleri arasında yer alıyor.

Tags: , , , , , ,


Yazar Hakkında

modastilyasam.com'un editörlerinden. Sizlere biraz moda, biraz stil ve yaşamdan kesitler sunmak için çalışanlardan.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üste Çık ↑