Motosiklette Hava Yastığı Devrimi – Hövding

Motosiklet sürücülerinin bir çoğu güzel görünmek yada ağır geldiği için kask kullanmıyor ve kazalarda kask kullanmayan bir çok motosiklet tutkunu ya ölüyor ya da kafa ve boyun yaralanmaları yaşıyor.

İki isveçli kadın tasarımcı görünmez kaskı yaratarak bir yeniliğe imza attılar. Aslında tam olarak kask demek çok doğru olmuyor.

Yazının sonunda izleyeceğiniz videolarında hikayelerini anlatırlarken “Dünyayı kurtaracağız” sloganı ile başlamalarında haksız değiller.

Hövding boyunda taşınan herhangi bir kaza anında açılan atkı/eşarp görünümlü hava yastığı. Tasarımcıları binlerce motosiklet, bisiklet kazalarını inceleyerek, doktorlarla görüşerek yeni bir icada imza atmışlar.

Görünmez kask içerisinde şarj edilebilir pillerle beslenen ivlenme ve cayroskobik hareketleri hesaplayarak motosiklet kazasında otomatik olarak açılan bu sayede boyun ve kafa yaralanmalarını önleyen hava yastığı yer alıyor. Böylece her türlü düşmede otomatik olarak hava yastığı patlayarak kafanın etrafını sarıyor. Önden düşmelerde bile hava yastığının ön üst kısmı suratı kapatıyor.

Bu kadar özelliği bulunan hayat kurtarıcı bu icadın görünmez kask olarak adlandırılmasının sebebi bir fermuar ile boyna geçirilmesi ve patlayana kadar kask görünümünde olmamasından kaynaklanıyor.

Anna Haupt ve Terese Alstinat isimli iki öğrencinin fikri olan bu proje, 5 yıllık bir araştırma geliştirmenin eseri. 10 milyon dolarlık bir bütçeyle üretilen Hövding’lerin birçok rengi ve çeşidi yer alıyor. Şu an için yurt dışındaki satış fiyatı 600$ ve sadece tek kullanımlık, herhangi bir kaza anında hava yastığının patlamasının ardından yenisinin alınması gerekiyor.Tags: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

modastilyasam.com'un editörlerinden. Sizlere biraz moda, biraz stil ve yaşamdan kesitler sunmak için çalışanlardan.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üste Çık ↑