Microsoft Surface ile Tablet Pazarına Giriyor

Microsoft sonunda tablet pazarına Surface ile giriş yapıyor. Şu aralar Apple’ın liderliğini yürüttüğü pazarda Microsoft Windows 8’li yeni tableti Surface ile ne derece başarı sağlayacağı merak ediliyor.

Microsoft Surface şirketin Los Angeles’ta düzenlediği bir basın toplantısında tanıtıldı. Tabletlerin özellikleri incelendiğinde iki işletim sistemi ile ayrı seçeneklerle sunulduğunu görüyoruz. 676 gramlık ağırlığındaki tablette işletim sistemi olarak Windows RT bulunurken 903 gramlık tablet Windows 8 Pro ile sunuluyor.

Kısaca iki ayrı Surface’ın teknik özelliklerinden bahsetmek gerekirse,

Windows RT işletim sistemine sahip Surface tabletin inceliği 9.3 mm, ekranı 10.6″ ClearType HD. MicroSD, USB 2.0, Micro HD Video bağlantısı ve 2×2 MIMO Anteni bulunuyor. 32 GB’lık ve 64 GB’lık seçenekleriyle geliyor.

Windows 8 Pro işletim sistemine sahip Surface tabletin inceliği 13.5 mm, ekranı 10.6″ ClearType HD. MicroSDxC, USB 3.0, Mini DisplayPort Video bağlantısı ve 2×2 MIMO anteni bulunuyor. 64 GB’lık ve 128 GB’lık seçenekleriyle geliyor.

İki model arasındaki işletim sistemi versiyonu farkı sebebiyle yalnızca Pro’lu modelde Windows masaüstü ve ofis yazılımları, Photoshop ve benzeri uygulamalar kullanılabilecek. Windows RT’li model ise yalnızca Metro arayüzünü çalıştıracak ve piyasadaki diğer tabletlerden alışık olduğumuz gibi kendine özel uygulamaları çalıştırabilecek.

Surface’i diğer tabletlerden farklı kılan en önemli özelliği ise beraberinde gelen aksesuarları. iPad’de kullanılan Smart Cover’a benzer Type Cover bunların en ilginci. Manyetik yapısıyla ekran üzerine kapatıldığında tableti bekleme moduna alan bu kapak aynı zamanda incecik bir klavye. Farklı renk alternatifleriyle gelen Type Cover’lar üzerinde çoklu dokunmayı algılayabilen ufak bir trackpad de yer alıyor. Pro’lu model, manyetik olarak tablete sabitlenebilen Stylus’u da destekleyecek. Surface’in arkasında yer alan ufak bir parça da tablete dayanak görevi görüyor.

Surface’in pil ömrü, işlemci hızı, kameralarının çözünürlükleri ve mobil şebeke seçeneklerinden henüz bahsedilmiyor.

Tags: , , , , ,


Yazar Hakkında

modastilyasam.com'un editörlerinden. Sizlere biraz moda, biraz stil ve yaşamdan kesitler sunmak için çalışanlardan.Üste Çık ↑