iPhone 5 Tüm Dünyanın Beklediği Telefon Tanıtıldı

Tüm Dünyanın sabırsızlıkla beklediği iPhone 5 12 Eylül’de Apple’ın yaptığı lansman ile sonunda tanıtıldı.

Tanıtılmasının hemen ardından ise telefon hakkında birçok yorum yapılmaya başlandı. Henüz piyasada satışı başlamayan iPhone 5, özellikleri ile iPhone 4S’in gelişmiş versiyonu olarak karşımızda..

İlk bakışta şüphesiz ilk dikkati çeken iPhone 5’in ağırlığı ve boyutları . iPhone 4S’e göre ekran boyutu 3,5 inç’ten 4 inç’e çıkarılmış ve bu ekran boyutu 19:6 oranlı retina display ile1136 x 640 piksel çözünürlükte filmler izlemenize imkan tanıyor.

Boyutlar ve Kasa

 • Bütünüyle cam ve aliminyumdan yapılan iPhone 5  iphone 4s’ e göre 7.6 mm kalınlık 112 gr yüzde 18 daha ince yüzde 20 daha hafif. ayrıca Tahmin edildiği gibi ekran 4 inç Retina Display 1136 x 640 piksel 19: 6 ekran oranı.
 • Eski telefonlarda 4 tane olan uygulamalar yeni iPhone 5 te  5 tane yan yana görülmekte.Artık ekranda daha fazla e-posta, daha fazla takvim etkinliği görebiliyorsunuz.
 • iPhone 5 in Ekranı yüzde 44 daha fazla renk doygunluğuna sahip olacak ve ekran daha az parlayacak.
 • Daha önce sızan dedikodulara göre iPhone 5 in harika bir ekranla geleceği bekleniyordu sonuç olarak Apple beklentileri karşılıksız bırakmadı ve şuanda dünyanın en gelişmiş ekranını kullanıcılarına sundu
 • Apple yöneticilerine göre rahatlıkla elinize sığabilecek boyutlarda olan iPhone 5 ağırlığının da azalmasıyla kullanım ve taşıma kolaylığı sağlayacak gibi görünüyor.

İşlemci :

 • iPhone 5, yepyeni A6 işlemcisiyle karşımıza çıkacak. A6 önceki A5 e göre yüzde 22 daha ufak ve daha fazla enerji verimliliği ile dikkat çekiyor.
 • A6 çipi, iki kat daha iyi performans gösteriyor. Hatta Electronic Arts’tan Rob Murray Real Racing 3′ü tanıtıyor konsollarla neredeyse eş değer performansta oyun oynanabilecek OS 6′lı iPhone 5′te yüksek grafikleriyle dikkat çeken oyun oynatılıyor.
 • Apple yetkilileri yeni işletim sistemi olan iOS 6 nın dünyanın en iyi işletim sistemi olduğunu iddia ediyorlar.OS 6′da telefona cevap veremediğinizde otomatik olarak SMS gönderme, yeni erişebilirlik seçenekleri, Siri’de yapılan geliştirmeler ve fazlası bulunuyor.

Pil Ömrü:

 • Pil ömrü hala bir sorun olarak karşımızda duracak gibi. Yeni iPhone5 sahipleri de boş vakitlerinde telefon şarjı ederek eğlenecekler.Her ne kadar Apple yetkilileri pili geliştirdiklerini söyleselerde yeni özelliklerin daha fazla şarj yiyeceğini de hesaba kattığımızda pil ömrü bakımından iPhone5 in gözle görülür bir ilerleme kaydettiğini söylememiz zor gibi gözüküyor
 • Yeni pil ile 10 saat video izlenebiliyor, 3g ve LTE ile 8 saatlik konuşma süresi vadediliyor.
 • Önceki modellerinde olduğu gibi bu modellerinde de Apple değiştirilemeyen pil ile iPhone5 i piyasaya sunacak

iSight Kamera:

 • iPhone 5, 8 megapiksel kamerayla görücüye çıktı. 8MP kamera 3264×2448 çözünürlükte fotoğraf çekerken 2.4f diyafram açıklığına sahip.
 • Dinamik az ışık moduyla çekim yapıyor ve A6 işlemci sayesinde  gerçekten çok daha hızlı fotoğraf çekebiliyor. Ayrıca fotoğraftaki gürültüyü azaltıyor ve ‘Smart Filter’ ile renk eşleştirmelerini daha iyi yapıyor.
 • iSight kamera 1080p Full HD video kaydı yapabiliyor. Video kaydı anında bile fotoğraf çekebiliyor.
 • Apple yetkililerinin en fazla üzerinde durduğu bir diğer kamera özelliği ise panaromik fotoğraf çekebilme özelliği.Panorama artık orjinal olarak destekleniyor. Bu özellik sayesinde 28 megapiksel çözünürlüğünde panoromik fotoğraflar çekilebiliyor.Ayrıca görselleri birleştirerek büyük bir resim oluşturabiliyorsunuz.

Bağlantı:

 • Wireless hızında iyileştirmeye gidilmiş. Ultra hızlı wireless ve LTE yongası bulunuyor.  LTE Bağlantısı Wi-Fi bağlantısından daha hızlı olacak.
 • Lightning bağlantısı daha ince daha ufak ve çok daha dayanıklı.Yüzde 80 oranında daha küçük olan bağlantı yuvası özel bir dönüştürücü yardımı ile eski nesil bağlantıya sahip cihazlarla da kullanılabilecek
 • NFC ve Bluetooth 4.0 yok. Ayrıca yeni bir beklenti olan kablosuz şarj özelliği yok.

Hopörler tasarımında da geliştirilen iPhone 5 daha önceki iPhone 4s modeline göre 5te 1 oranında daha küçük hale getirilmiş.Ayrıca yeni iPhone 5 te 3 adet dahili mikrofon bulunuyor.

Dediğimiz gibi 4s modelinden sonra Apple çalışmış ve hemen her alanda az da olsa iPhone ve uygulamalarında bir takım yenilikler getirmeye gayret göstermiş.Bunlardan bir tanesi de Web tarayıcısı safaride yapılan yenilikler.Tarayıcı artık tam ekran moduna geçebiliyor. iCloud Tabs adındaki özellik ise cihazlarınız arasında aynı firefox ve Chrome da olduğu gibi sekmelerinizi eşitlemenize olanak sağlıyor.

iPhone dan bahsederken siri yi atlamak olmaz.4s modeliyle büyük sükse yapan iPhone un siri uygulaması iPhone 5 tede daha geliştirilmiş şekliyle karşımıza sunuluyor.Ancak hemen Türk kullanıcıları üzen haberi söyleyecek olursak siri’nin malesef hala Türkçe dil desteği bulunmuyor.Ancak yeni siri artık film tavsiyesinden tutun da birçok yeni özellikle karşımıza gelecek.Tabi bu ingilizce bilmeyen Türk kullanıcıların ne derece işine yara bilemiyoruz.

Apple firması kulaklıkta da bir takım değişikliklere gitmiş.3 yıldır üzerinde çalıştıkları yeni kulaklığın görüntüleri daha önce iPhone5 in olduğu gibi internete sızmıştı.Burda da beklenilen oldu ve iPhone beklenilen tarzda yeni kulaklığını duyurdu.Yeni iPhone 5 yepyeni kulaklıklarla geliyor.Hava arttırımını arttıran 3 delikle gelen kulaklıklar apındaki delik basları, yan kısımdaki delik orta seviye tonları daha iyi bir şekilde sunmayı hedeflerken, ana delik kulağın içerisinde konumlanıyor.

Ve son olarak beklenen telefonunu 21 Eylül’den itibaren piyasaya çıkması bekleniyor…

iPhone 5 ve iPhone 4S arasında ki farkları karşılaştırmlaı olarak görmek gerekirse tablo şu şekilde

Apple iPhone 5
Apple
iPhone 5
Apple iPhone 4S
Apple
iPhone 4s
Genel Özellikler
Ağırlık 112 Gr 140 Gr
Genişlik 58.5 mm 58.6 mm
Yükseklik 123.8 mm 115.2 mm
Kalınlık 7.6 mm 9.3 mm
Şebeke frekansı GSM850 – GSM900 – GSM1800 – GSM1900 GSM850 – GSM900 – GSM1800 – GSM1900
Titreşim
Handsfree
Bluetooth
Sesle arama
Ses kaydı
Pil Tipi Li-Ion Li-Po
Bekleme süresi 225 saat 200 saat
Konuşma süresi 8 saat 14 saat
3G
Wireless LAN
HSDPA
Renkler Siyah, Beyaz Siyah, Beyaz
Uçuş modu
Bluetooth versiyon 4 4.0
Wireless versiyon 802.11 a/b/g/n 802.11 b/g/n
USB Desteği
GPS
PDA Donanım Özellikleri
İşlemci Apple A6 Apple A5 Dual Core
İşlemci hızı 1 GHz
RAM 1 GB 512 MB
Ekran Özellikleri
Renkli Ekran
Renk Sayısı 16777216 16777216
Ekran Boyutları 4.0 inç 3.5 inç
Ekran Çözünürlüğü 640 x 1136 px 640 x 960 px
Dokunmatik ekran
Ekstra ekran özellikleri LED-backlit IPS TFT ekran Corning Gorilla Glass cam ekran 1 inç başına 326 piksel Harekete duyarlı ekran Çizilmeye ve parmak izine karşı dayanıklı ekran 1 inç başına 330 piksel
Kapasitif Ekran
Multi-Touch
Hafıza Özellikleri
Telefon Hafızası 16 GB / 32 GB / 64 GB 16 GB / 32 GB / 64 GB
Internet Özellikleri
Gprs
Gprs slot 4+1/3+2 4+1/3+2
Gprs class 10 10
HTML tarayıcı
E-posta okuyucu
Edge
Ekstra internet özellikleri Rss okuyucu Css, Javascript destekli gelişmiş web taracıyısı Safari web tarayıcısı E-posta eklentileri için dosya gösterici Facebook, YouTube, Twitter, GTalk Flickr, MySpace, Windows Messenger Rss okuyucu Css, Javascript destekli gelişmiş web taracıyısı Safari web tarayıcısı E-posta eklentileri için dosya gösterici Facebook, YouTube, Twitter, GTalk Flickr, MySpace, Windows Messenger
Anında mesajlaşma
Wi-Fi Hotspot
Multimedya Özellikleri
Mms
Ekran koruyucu
Mp3 çalar
Dahili kamera
Video Çekebilme
Video Oynatabilme
Oynatabildiği dosyalar MP3, AAC, Audible (1,2,3), Apple Lossless, AIFF, WAV, m4v, MP4, mov, AMR, 3GP MP3, AAC, AIFF, WAV, m4v, MP4, mov, AMR, 3GP
2. Dahili Kamera
Görüntülü görüşme
Eksta multimedya özellikleri Harekete duyarlı resim ve video izleme, oyun oynama, internette gezinme Ortam gürültüsünü azaltan 2. ve 3. mikrofon Tam dolu batarya ile 40 saat müzik oynatabilme Evrensel kulaklık çıkışı (3,5 mm) Harekete duyarlı resim ve video izleme, oyun oynama, internette gezinme Tam dolu batarya ile 9 saat Wi-Fi ile veya 6 saat 3G üzerinden internet veya 40 saat müzik dinleyebilme veya 10 saat video izleyebilme Ortam gürültüsünü azaltan 2. mikrofon
TV Çıkışı
Kamera Özellikleri
Çözünürlük 8 MP 8 MP
Dijital Zoom 4X 5X
Flaş
2. Kamera özellikler 1.3 MP 0.3 MP
Ekstra kamera özellikleri Otomatik netleme, LED Flaş Görüntü efektleri, Makro modu Yer Etiketleme: Yer bilgilerinin görüntülere otomatik olarak eklenmesi Temas odaklı: Odaklama alanını ayarlamak için ekrana dokunun Yüz tanıma teknolojisi Hareket bulanıklığı azaltma Panoramik çekim Otomatik netleme, Self timer, LED Flaş Kırmızı göz düzeltme Makro modu, Gece çekim modu, Sıralı çekim, Görüntü efektleri Yer Etiketleme: Yer bilgilerinin görüntülere otomatik olarak eklenmesi Yüz tanıma teknolojisi Hareket bulanıklığı azaltma
Video kayıt formatı 3GP, MP4 3GP, MP4
HD Video Kayıt Var (1080p) Var (1080p)
Yazılım Özellikleri
Kullanıcı profilleri
Hesap makinesi
Takvim
Senkronizasyon
İşletim sistemi Apple Apple
İşletim Sistemi versiyon iOS6 iOS 5
Tema desteği
Ekstra Uygulamalar Ofis dosyaları için görüntüleme yazılımı Dijital pusula iBooks PDF okuyucu Dünya Saatleri, Not defteri Resim ve Video düzenleme programı Siri: Sesli Asistan Uygulaması iCloud: Çevirim içi depolama servisi iMaps, 3D Haritalar iBooks PDF okuyucu Ofis dosyaları için görüntüleme yazılımı PDF okuyucu Google Maps, Dijital pusula Dünya Saatleri, Not defteri, Birim çevirici, İş listesi Resim ve Video düzenleme programı Dosya yöneticisi 3 boyutlu oyunlar Siri: Sesli Asistan Uygulaması
Aksesuarlar
Şarj Aleti
Data Kablosu
Mikrofonlu Kulaklık
Ekstra aksesuarlar SIM çıkarma aparatı SIM çıkarma aparatı

Apple’ın dün yeni telefonunun tanıtım videosunu yayınladı. 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

modastilyasam.com'un editörlerinden. Sizlere biraz moda, biraz stil ve yaşamdan kesitler sunmak için çalışanlardan.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üste Çık ↑