iPad Mini : Tek Elinizle Tutabileceğiniz iPad Mini Tanıtıldı

Apple iPad Mini’yi geçtiğimiz hafta tanıttı. Herkes tarafından görseli ve performansı merakla beklenen bu yeni apple ürünü tek elle iPad kullabilme ihtiyacını karşılayacağa benziyor.

Beyaz ve siyah seçenekleri ile piyasaya çıkacak iPad Mini’de iPad’lerde olduğu gibi sadece kablosuz ağ ile kullanılabilecek olan wi-fi modelinin yanı sıra sim kartınızı takarak kablosuz ağın olmadığı yerlerde internete bağlanabilmenizi sağlayacak wi-fi+cellular modeli de bulunuyor.

iPad Mini’nin boyutlarını incelediğimizde yüksekliği 20 cm, genişliği 13.47 cm, kalınlığı 0.72 cm ve ağırlığı ise sadece 308 gram.

Ağırlık olarak New ipad’in 662 gram, iPad2’nin 613 gram olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Görüntü olarak ise 7.9 inçlik 1024×768 çözünürlüğü destekleyen dokunmatik LED ekran ile geliyor. iPad Mini’de Retina display özelliği bulunmuyor.

İşlemci olarak iPad 2’de bulunan Dual-Core A5 işlemciye sahip. Bu da uygulamaları ve oyunları çalıştırmak için yeterli.

iPad Mini ile 1.2 MP’lik fotoğraflar çekebilir, kablosuz ağ üzerinden veya gsm üzerinden facetime görüntülü konuşma, dilerseniz 1080p HD video kaydı  yapabilirsiniz. New iPad ile aynı olan 1080p HD Video Kaydı iPad 2’de 720p’de kalıyordu.

Diğer teknik özelliklerini incelediğimizde 2.4 GHz ve 5 GHz 802.11 a/b/g/n, bluetooth 4.0 desteği ile karşımıza çıkıyor.

Diğer iPad’lerden farklı bir özellik ise Sim Kart’ta karşımıza çıkıyor. iPad Mini Nano-SIM kullanıyor ve eski Micro-SIM’lerle uyumlu değil. Nano-SIM nedir diyenler için ilk kez iPhone 5’te kullanılmaya başlayan Nano-SIM Micro-SIM’de yer alan sim haricinden kalan yerlerin kesilmiş hali olarak anlatabiliriz.

Pil ömrünün ise 10 saat gittiği Apple tarafından belirtilen diğer hususlardan biri

Apple’ın etkinliğini izleme ve sonrasında lanse edilen yeni ürünleri kısa süreliğine de olsa kullanan editörlerin iPad Mini hakkındaki ilk görüşleri şöyle;

TechCrunch: iPad Mini’nin mat arka yüzeyi elde güzel bir his yaratıyor. Cihazın ağırlığı ise en etkileyici kısım. iPhone 5, iPhone 4S’e göre hafif olsa da ağırlık açısından iPad Mini’nin normal iPad’e göre sağladığı hafiflik inanılmaz. Hafif ve ince yapısıyla iPad Mini’yi fonksiyonel bir cihazdan çok bir pervane kanatı gibi hissetmek mümkün.

The Verge: iPad Mini’nin çözünürlüğü 3. ve 4.nesil iPad’e göre çok daha düşük olsa bile ekranı çok keskin, sanki 1024×768 piksel gibi değil. Anlaşılan küçük, 7.9 inçlik yüzeyi 1024×768 pikseli keskin görüntü sağlayacak kadar yerleştirmeye imkan sunmuş durumda.

Engadget: Hala küçük değil.Her ne kadar bir yetişkin, tek elle onu kavrayabilse de yazı yazarken ya da uygulama çalıştırırken iki eli kullanma ihtiyacı söz konusu. Ortalama boyuttaki cepler için çok büyük. Diğer bir deyişle 9.7 inçlik abisi gibi sırt çantamızda bir bölme tasarruf etmemizi sağlayacak kadar küçük değil.

Apple, 2 Kasım’da iPad Mini’yi 34 ülkede 329 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunacak.

Apple’in iPad Mini’ye ilişkin tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. 

Tags: , , , , , ,


Yazar Hakkında

modastilyasam.com'un editörlerinden. Sizlere biraz moda, biraz stil ve yaşamdan kesitler sunmak için çalışanlardan.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üste Çık ↑