Dehasal ve Deneysel Bir Saat Tasarımı ZR012

C3H5N3O9 Wankel motorundan ilham alınarak hazırlanmış ZR012 saatleri ile alışa gelmiş saat düzeneğine deneysel bir bakışla meydan okumaya hazırlanıyor.

İlk bakışta üçgen motorların etrafında saatin işlediği zannediliyor oysa ki göründüğü kadar basit değil. Saat içerisinde bugün arabalarda ve makinelerde kullanılan güç kaynağını üreten sistemden esinlenilerek hazırlanmış poligonal mekanizma yer alıyor ve bu mekanizme ile 28800 vph’de çalışan kurmalı mekanizmanın güç rezervi 39 saati buluyor.

Saatin ölçüleri ise sadece 55mm x 44mm x 17mm. Daha bir çok özelliğe sahip ZR012’nin camı safir kristalden yapılmış. Su geçirmezlik derecesi ise 30m.

Urwerk’ten Felix Baumgartner ve MB&F’ten Maximillian Büsser’in 4 yıllık çalışması sonucu ortaya çıkan ZR012 çok yakında tüm bilinen saatlerin mekanizmasinin değişmesine sebep olabilecek türden, ZR012 sadece 12 adet üretilecek ve saatin yaklaşık fiyatı 110000 chf olması bekleniyor.

Tags: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

modastilyasam.com'un editörlerinden. Sizlere biraz moda, biraz stil ve yaşamdan kesitler sunmak için çalışanlardan.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üste Çık ↑