SPA: Su İle Gelen Rahatlık


SPA-Latinçe kökenli bir kelime olan “Salus Per Aguam” kelimesinin baş harflerinin kısaltılmasından türetilmiştir. SPA nın anlamı, su ile gelen rahatlık demektir. İlk kez Belçika’da savaş gazisi askerlerin ruh ve fiziksel tedavileri için kullanılmıştır.

SPA 6 değişik biçimde uygulanabilmektedir:

1.Buhar hamamı- yüksek ısıya sahip su buharları ile vücuttan toksin atımı sağlayan bir masaj türüdür.

2.İsveç Masajı: bel, ayak ve kol bölgelerine yapılan masaj

3.Thalasso-terapi nedir: Deniz suyu ile yapılan masaj

4. Tuz pilingi: kalın tuz parçaları ile vücuttaki ölü hücrelerin atılmasını sağlayan masaj

5. Aromaterapi: Canlandırıcı ve rahatlatıcı bitkilerle yapılan masaj

6. Fango: Kan dolaşımını hızlandırmak için, mineral bakımından zengin çamurlarla yapılan masaj türüdür.

Spa Keyfiyle Enerji Depolayın

Masajdan çeşitli terapilere kadar birçok farklı hizmetin bulunduğu spa merkezleri misafirlerini günlük stresten uzaklaştırırken rahatlatıyor. Günlük ya da paket olarak uygulanan programlar eşliğinde tatilin keyfi spa otellerinde çıkıyor.

Rahatlatıcı Bir Tasarım

Genellikle Uzak Doğu kültürünün izlerini taşıyan bir mimariye sahip spa merkezleri, tasarım detaylarından, kullanılan ürünlere kadar her ayrıntıyı bu konseptle yansıtıyor. Misafirler spanın içine girdiklerinde huzur dolu bir dünyaya adım atmış oluyor.

Spa Türleri

Spa hizmeti sunan oteller sundukları hizmetin kapsamına göre farklı şekillerde sınıflandırılıyor. “Resort&Hotel Spa” olarak adlandırılan otellerde, Spa hizmetleri konaklama ve seyahatin yanında ek hizmet olarak sunuluyor. Ağırlıklı olarak Spa hizmetinin sunulduğu bölgelerde programlarına fitness, Spa mutfağı ve Spa eğitimi gibi hizmetleri de ekleyen tesisler “Destinasyon Spa”sı olarak adlandırılıyor. Misafirleri sunduğu tüm hizmetlerle Spa kültürüyle ağırlayan oteller de “Connoisseur Spa”sı olarak adlandırılıyor.

Tags: , , , ,


Yazar Hakkında

Hayallerine ve hayal etmeye, güzel yaşamaya, stil sahibi olmanın önemine, dahası güzel olan şeyleri paylaşmaya, hala iyi olan herkesin birgün mutlaka kazanacağına inanan ve bu bu inançlarını harflere döken paylaşımcı :) Hayat herşeye rağmen güzeldir...Üste Çık ↑