Sağlık

Yayın Tarihi: Ekim 8th, 2012 | Yazar: easymambo

0

Meme Kanseri Tedavisinde Tek Doz Radyoterapi Uygulaması LIAC İle Başlıyor


Meme kanseri tedavisinde radyoterapi çok önemli bir yer tutuyor. Radyoterapideki son gelişmeler ile hastaların tedavi süreleri kısalıyor. Normal yaşama adaptasyon süreleri kolaylaşıyor.

Son zamanlarda meme kanseri tedavisinde yaşanan gelişmelerden biri de LIAC cihazı. LIAC cihazı ile yapılan tek doz uygulama ile cerrahi operasyon sırasında ışın tedavisininde tamamlanması amaçlanıyor.

Operasyonda memedeki tümor çıkarıldıktan sonra cihazdaki özel aplikatör tümörlü bölgeye yerleştiriliyor. Gerekli ölçümlerin ardından yüksek doz ışın sadece bu bölgeye verildiği için sağlam dokuların korunması hedefleniyor.
LIAC cihazı ile ayrıca, cerahi uygulamalarda meme başının korunması amaçlanıyor. Böylece ameliyatta meme başının alınmasına gerek kalmaması hedefleniyor.
LIAC cihazı ile yapılan tek doz uygulama, geleneksel radyoterapide olduğu gibi yine linear hızlandırıcı ile uygulanıyor. Bu yöntemde linear hızlandırıcı hareket edebilen, sadece elektron enerjisi ürüeten, geleneksel linear hızlandırıcılar gibi personel açısından çok fazla koruma gerektirmeyen, güvenli taşınabilir bir cihazla ameliyathanede yapılıyor. Ameliyatı gerçekleştiren cerrahi ekip ile birlikte radyasyon onkolojisi uzmanı ve tıbbi fizik uzmanı da ameliyathanede hazır bulunuyor. Böylece ışın tedaviside ameliyat sırıasında tamamlanıyor. Cerrahiden sonra yaranın iyilemesi için bekleme rdyoterapi planlaması ve her gün tedavi için hastaneye gelme zorunluluğunun olmaması hastaya avantaj sağlıyor.

Tags: , , ,


Yazar Hakkında

Hayallerine ve hayal etmeye, güzel yaşamaya, stil sahibi olmanın önemine, dahası güzel olan şeyleri paylaşmaya, hala iyi olan herkesin birgün mutlaka kazanacağına inanan ve bu bu inançlarını harflere döken paylaşımcı :) Hayat herşeye rağmen güzeldir...Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üste Çık ↑