Sağlık

Yayın Tarihi: Haziran 28th, 2012 | Yazar: gorgeous

0

Glisemik İndeksi Sıfır Olan Gıdalar

“Glisemik indeksi” şu aralar zayıflama ve sağlıklı beslenme ile ilgilenenlerin oldukça çok duyduğu iki kelime.

Nedir Glisemik indeks?

Glisemik indeks (Gİ) karbonhidratların kandaki glükoz düzeylerine olan etkisini ölçme sistemi yani yediğiniz gıdaların kan şekerinizi yükseltme özelliğini ifade ediyor. Glisemik indeksi yüksek olan gıdaların kilo aldırma riski o kadar yüksek oluyor.

Karbon, oksijen ve hidrojen moleküllerinden oluşan ve başta merkezi sinir sistemi olmak üzere insan bedenine enerji sağlayan karbonhidratlar beyaz şeker örneğinde olduğu gibi basit, patates örneğinde olduğu gibi kompleks karbonhidratlar olarak ikiye ayrılırlar. Çeşitli besinlerdeki karbonhidrat yapıları kan şekerini farklı derecelerde yükseltmektedir. Glisemik indeksi düşük besinler bireylerin daha uzun süre tok kalmalarını sağlarken bu oranın yüksek olduğu besinler kandaki insülin miktarını hızla yükseltmekte ve sonucunda da hızla düşmesine neden olmakta ve vücut beslenmesine karşın hızla acıkmaktadır. Bu, bir yandan ani yükselen kan şekerinin vücutta depolanmasının beraberinde getirdiği yağlanma yani kilo almaya bir yandan da glikoz aşırı ve dengesiz salındığı için pankreas insülin miktarını ayarlamak için aşırı insülin üretmesine ve sonuçta kan şekerindeki bu ani değişiklikler yıllar içinde genetik yatkınlığı olan kişilerde diyabetin ortaya çıkmasına, hipertansiyona, damar sertliğine yol açmaktadır.

Görüldüğü üzere glisemik indeksinin sağlığımız üzerinde çok büyük etkileri yer almakta. Bunun yanında etrafımızda glisemik indeksi sıfır olan gıdalar bulunmakta, işte bu gıdalardan bazıları;

Sebze : Salatalık, patlıcan, sarımsak, çiğ havuç, yeşil fasulye, pırasa, mantar, marul, yeşil soğan, turp, bamya, kabak, brokoli, lahana, karnabahar, limon, domates.

Meyve : Badem, ceviz, fındık, ahududu, avokado.

Et : Balık, kuzu eti, biftek, kalamar, derisiz tavuk, derisiz hindi eti.

 

Sağlıklı bir yaşam dileriz…..

Tags: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

modastilyasam.com'un editörlerinden. Sizlere biraz moda, biraz stil ve yaşamdan kesitler sunmak için çalışanlardan.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üste Çık ↑